PEJSAKÓWKA W CIENIU ASF
Strona główna NOWOŚCI NOWOŚCI PEJSAKÓWKA W CIENIU ASF
3.7.2018
„Choroby zakaźne- poważne zagrożenie dla produkcji świń w Polsce”- pod takim hasłem odbyła się w dniach 26 -27 czerwca XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Puławach organizowana przez Państwowy Instytut Weterynaryjny pod przewodnictwem prof. Zygmunta Pejsaka.
Po blisko czterdziestu latach pracy, z instytutem żegnał się przechodząc na emeryturę profesor Zygmunt Pejsak, znany specjalista z zakresu zwalczania chorób trzody chlewnej. O swojej decyzji Profesor poinformował podczas tegorocznej Konferencji. By pożegnać ikonę krajowej weterynarii na konferencji w Puławach stawiło się ponad 1300 uczestników. Jako szef Zakładu Chorób Świń w PIWet- Puławy, w którym karierę rozpoczął w 1980 r., przez lata zajmował się badaniami z zakresu rozpoznawania, patogenezy i zwalczania chorób zakaźnych i warunkowo zakaźnych świń. Wybitny specjalista w dziedzinie chorób i ochrony zdrowia świń, znany wszystkim lekarzom weterynarii i producentom trzody chlewnej w kraju dostąpił pod koniec maja br najwyższej godności akademickiej - Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Duży nacisk został w ramach Konferencji położony na zgłębienie tematu Afrykańskiego Pomoru Świń, ale również walce z takimi jednostkami chorobowymi jak cirkowiroza, PRRS czy mikotoksykozy. Prelegenci poruszali zagadnienia prawne związane z ASF, zalecenia i stanowisko Komisji Europejskiej oraz dzielili się doświadczeniami ze zwalczania ASF w Hiszpanii.
Przez 54 miesięcy, czyli od momentu wykrycia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń ASF, do dziś choroba rozprzestrzeniła się 231 km w głąb kraju i 375 km wzdłuż granicy wschodniej. Tworzy teraz 7 zgrupowań w czterech województwach.
Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, rolnicy przybyli z powiatu parczewskiego, dotkniętego przez ASF protestowali przed bramą puławskiego instytutu. Pragnęli, by wszyscy krajowi jak i zagraniczni eksperci, przybyli na tak ważne wydarzenie dostrzegli jak wielkim nieszczęściem może być wirus dla indywidualnych rolników. Często, zarówno hodowca, u którego wystąpi choroba, jak i sąsiedzi utrzymujący świnie są pozostawienie sami sobie.
Podstawą produkcji trzody chlewnej jest oczywiście bioasekuracja i prewencja weterynaryjna oraz odpowiednie zarządzanie stadem minimalizujące wystąpienie chorób u świń. Wykładowcy szeroko omawiali odpowiednią profilaktykę weterynaryjną, której głównym elementem są szczepienia.
Konferencja była doskonałym miejscem do spotkania się z Państwem. Przygotowaliśmy poczęstunek w postaci czeskiego piwa oraz golonek pochodzących od naszych partnerów w Polsce. Było nam bardzo miło słyszeć, że wprowadzona w ubiegłym roku szczepionka przeciwko leptospirozie Biosuis Parvo L (6) stała się skutecznym narzędziem na tak wielu fermach w Polsce.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi produktami, miło nam będzie się z Państwem spotkać na kolejnych wydarzeniach weterynaryjnych w całym kraju.